top of page
©AtelierArchitectureRIVAT_Les_Jardins_C

Kilka słów o architekturze pasywnej

Rys historyczny

Pod koniec lat 80-tych, grupa naukowców przy wsparciu Komisji Europejskiej zgromadziła się, aby zastanowić się nad problematyką zapotrzebowania na energię naszego kontynentu. Ich konkluzja była jasna - sektorem gospodarczym, który jest najbardziej energochłonny jest branża budowlana  (wraz z późniejszym użytkowaniem obiektów). W Polsce sektor ten pochłania około 45% produkcji całkowitej energii.

Niemieccy projektanci stworzyli projekt domu, który zakłada redukcję energii potrzebnej na ogrzewanie o 90%. Był to pierwszy budynek pasywny - niewielki dom wielorodzinny wybudowany w Darmstadt W 1991r.  Po 29 latach użytkowania jego wydajność energetyczna nie zmieniła się. Nadal zapewnia on wysoki komfort użytkowania swoim mieszkańcom.

Dzisiaj budynki o standardzie pasywnym wznoszone są na wszystkich pięciu kontynentach od Nowej Zelandii i Kanadę po Dubaj. Są także obecne w Polsce. Zakłada się, że jest już 65 000 tego typu obiektów na świecie. Są to nie tylko domy jednorodzinne, lecz również obiekty wielorodzinne oraz użyteczności publicznej. Wiele z nich to także budynki istniejące, dostosowane w późniejszym okresie do standardu pasywnego.

Atelier d'architecture RIVAT z powodzeniem tworzy i realizuje obiekty pasywne w małej i dużej skali niezależnie od przeznaczenia funkcjonalnego.

MP darmstadt.jpg
©AtelierArchitectureRIVAT_Palais_des_sp
©AtelierArchitectureRIVAT_Tour_en_bois_

Pierwszy budynek pasywny 

Darmstadt, Niemcy 1991

Projekt pasywnej areny sportowej

Saint-Chamond, Francja 2019

Atelier d'architecture RIVAT

Projekt pasywnego budynku biurowo-mieszkaniowego

Saint-Etienne, Francja 2017

Atelier d'architecture RIVAT

Definicja i cztery najważniejsze kryteria budynku pasywnego

Budownictwo pasywne to innowacyjne budynki energooszczędne o minimalnym zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania. Charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych oraz zastosowaniem szeregu rozwiązań redukujących zużycie energii w trakcie użytkowania obiektu. W takim budynku zbędne jest zastosowanie tradycyjnych, aktywnych systemów ogrzewania. Dzięki pasywnym źródłom ciepła pozyskiwanym przez energię słoneczną przenikającą przez okna, a także dzięki ciepłu generowanemu przez użytkowników czy sprzęt AGD, możliwe jest ogrzewanie budynku wyłącznie poprzez ciepło odzyskiwane z wentylacji. 

Budynek pasywny może powstać w każdym systemie konstrukcyjnym np. w technologii żelbetowej monolitycznej, drewnianej, czy murowanej, itp. oraz na każdej szerokości geograficznej naszego globu. 

Jest tani w eksploatacji, zapewnia wysoki komfort cieplny o każdej porze roku oraz optymalny komfort akustyczny. Do pokrycia całego zapotrzebowania na energię możliwe jest korzystanie wyłącznie z odnawialnych  źródeł energii. Jest to architektura przyszłości, pozytywnie wpływająca na nasze zdrowie oraz umożliwiająca ograniczenie negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne.

Poniżej cztery najważniejsze kryteria dla budynku pasywnego:

Zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania EUco ≤ 15 kWh/(m²*rok)

Temperatura wewnętrzna ≥ 25 °C

przez maksymalnie 36 dni w roku

SHEMA1.jpg

Zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną

EP ≤ 120 kWh/(m²*rok)

Szczelność powietrzna

n50 (1/h) ≤ 0.60

Zalety

Obiekty wznoszone w standardzie pasywnym posiadają wyłącznie same zalety. 

scheme 2_2.jpg

Czyste powietrzne

bez zanieczyszczeń, o odpowiedniej wilgotności możliwe dzięki sprawnej wentylacji

Oszczędność pieniędzy

Pomimo wyższych kosztów poniesionych na etapie projektowania i budowy, realizacja domu pasywnego jest bardziej opłacalna od  budowy obiektu standardowego. Uproszczony system ogrzewania oraz tania eksploatacja okazują się rozwiązaniem korzystniejszym. Wyższe koszty budowy zwrócą się dzięki niższym wydatkom poniesionym na użytkowanie. Wartość rynkowa zdrowego, komfortowego, wyposażonego w  efektywne instalacje obiektu  będzie zawsze wyższa od wartości obiektu standardowego.

Dbałość o środowisko naturalne

Dzięki redukcji zapotrzebowania na energię oraz zastosowaniu odpowiednich materiałów i odnawialnych źródeł  energii, wznoszenie i eksploatacja

budynków pasywnych przyczyniają się do znacznego ograniczenia negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko

Komfort termiczny

o każdej porze roku. Domy pasywne gwarantują stałą temperaturę, ciepłe powierzchnie ścian, podłóg, okien oraz dobre nasłonecznienie

pomieszczeń do użytkowania.

Komfort akustyczny

Rozwiązania stosowane w domach pasywnych znacząco ograniczają hałasy z zewnątrz przedostające się do wnętrza

bottom of page