
Kilka słów o architekturze pasywnej
Rys historyczny
Pod koniec lat 80-tych, grupa naukowców przy wsparciu Komisji Europejskiej zgromadziła się, aby zastanowić się nad problematyką zapotrzebowania na energię naszego kontynentu. Ich konkluzja była jasna - sektorem gospodarczym, który jest najbardziej energochłonny jest branża budowlana (wraz z późniejszym użytkowaniem obiektów). W Polsce sektor ten pochłania około 45% produkcji całkowitej energii.
Niemieccy projektanci stworzyli projekt domu, który zakłada redukcję energii potrzebnej na ogrzewanie o 90%. Był to pierwszy budynek pasywny - niewielki dom wielorodzinny wybudowany w Darmstadt W 1991r. Po 29 latach użytkowania jego wydajność energetyczna nie zmieniła się. Nadal zapewnia on wysoki komfort użytkowania swoim mieszkańcom.
Dzisiaj budynki o standardzie pasywnym wznoszone są na wszystkich pięciu kontynentach od Nowej Zelandii i Kanadę po Dubaj. Są także obecne w Polsce. Zakłada się, że jest już 65 000 tego typu obiektów na świecie. Są to nie tylko domy jednorodzinne, lecz również obiekty wielorodzinne oraz użyteczności publicznej. Wiele z nich to także budynki istniejące, dostosowane w późniejszym okresie do standardu pasywnego.
Atelier d'architecture RIVAT z powodzeniem tworzy i realizuje obiekty pasywne w małej i dużej skali niezależnie od przeznaczenia funkcjonalnego.

Pierwszy budynek pasywny
Darmstadt, Niemcy 1991

Projekt pasywnej areny sportowej
Saint-Chamond, Francja 2019
Atelier d'architecture RIVAT

Projekt pasywnego budynku biurowo-mieszkaniowego
Saint-Etienne, Francja 2017
Atelier d'architecture RIVAT
Definicja i cztery najważniejsze kryteria budynku pasywnego
Budownictwo pasywne to innowacyjne budynki energooszczędne o minimalnym zapotrzebowaniu na ciepło do ogrzewania. Charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami izolacyjnymi przegród zewnętrznych oraz zastosowaniem szeregu rozwiązań redukujących zużycie energii w trakcie użytkowania obiektu. W takim budynku zbędne jest zastosowanie tradycyjnych, aktywnych systemów ogrzewania. Dzięki pasywnym źródłom ciepła pozyskiwanym przez energię słoneczną przenikającą przez okna, a także dzięki ciepłu generowanemu przez użytkowników czy sprzęt AGD, możliwe jest ogrzewanie budynku wyłącznie poprzez ciepło odzyskiwane z wentylacji.
Budynek pasywny może powstać w każdym systemie konstrukcyjnym np. w technologii żelbetowej monolitycznej, drewnianej, czy murowanej, itp. oraz na każdej szerokości geograficznej naszego globu.
Jest tani w eksploatacji, zapewnia wysoki komfort cieplny o każdej porze roku oraz optymalny komfort akustyczny. Do pokrycia całego zapotrzebowania na energię możliwe jest korzystanie wyłącznie z odnawialnych źródeł energii. Jest to architektura przyszłości, pozytywnie wpływająca na nasze zdrowie oraz umożliwiająca ograniczenie negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko naturalne.
Poniżej cztery najważniejsze kryteria dla budynku pasywnego:
Zapotrzebowanie na energię potrzebną do ogrzewania EUco ≤ 15 kWh/(m²*rok)
Temperatura wewnętrzna ≥ 25 °C
przez maksymalnie 36 dni w roku

Zapotrzebowanie na nieodnawialną energię pierwotną
EP ≤ 120 kWh/(m²*rok)
Szczelność powietrzna
n50 (1/h) ≤ 0.60
Zalety
Obiekty wznoszone w standardzie pasywnym posiadają wyłącznie same zalety.

Czyste powietrzne
bez zanieczyszczeń, o odpowiedniej wilgotności możliwe dzięki sprawnej wentylacji
Oszczędność pieniędzy
Pomimo wyższych kosztów poniesionych na etapie projektowania i budowy, realizacja domu pasywnego jest bardziej opłacalna od budowy obiektu standardowego. Uproszczony system ogrzewania oraz tania eksploatacja okazują się rozwiązaniem korzystniejszym. Wyższe koszty budowy zwrócą się dzięki niższym wydatkom poniesionym na użytkowanie. Wartość rynkowa zdrowego, komfortowego, wyposażonego w efektywne instalacje obiektu będzie zawsze wyższa od wartości obiektu standardowego.
Dbałość o środowisko naturalne
Dzięki redukcji zapotrzebowania na energię oraz zastosowaniu odpowiednich materiałów i odnawialnych źródeł energii, wznoszenie i eksploatacja
budynków pasywnych przyczyniają się do znacznego ograniczenia negatywnego wpływu działalności człowieka na środowisko
Komfort termiczny
o każdej porze roku. Domy pasywne gwarantują stałą temperaturę, ciepłe powierzchnie ścian, podłóg, okien oraz dobre nasłonecznienie
pomieszczeń do użytkowania.
Komfort akustyczny
Rozwiązania stosowane w domach pasywnych znacząco ograniczają hałasy z zewnątrz przedostające się do wnętrza